Volba modelu dřezu

Pokud si chcete vybrat vhodný dřez, nejdříve zvažte, jak by se tento dřez měl umístit do pracovní desky. Výřez v desce je totiž místo, kudy by mohla do materiálu desky pronikat vlhkost a proto velmi záleží na materiálu pracovní desky. Pracovní desky mohou být ze dřeva (z masívu), z dřevotřískového laminátu (Postforming), z kompozitu jako je např. Corian, z umělého kamene Technistone, z přírodního kamene, kterým je zejména žula, betonové, nebo také z laminované či lité keramiky. Zatímco desky z laminátu a z masívu jsou vodou nasákavé a výřez je třeba proti vlhkosti dobře chránit, ostatní materiály lze pro účely montáže dřezu považovat za nenasákavé. Než tedy začnete vybírat dřez, musíte mít jasno o materiálu a tloušťce vybrané pracovní desky.

Do pracovních desek z nasákavých materiálů lze v zásadě doporučit jen dřezy montované shora (nástavné dřezy) do výřezu v desce. To je klasická, dosud zřejmě nejběžnější montáž, kdy okraj dřezu překrývá okraj výřezu v desce a tím jej chrání proti průniku vlhkosti.

Do pracovních desek z nenasákavých materiálů lze použít jakýkoli dřez, nejčastěji jsou to dřezy se spodní montáží (podstavné dřezy), s montáží do roviny (dřezy rovinové) povrchu dřezu s povrchem pracovní desky, nebo bloky (modulové dřezy) určené k montáži přímo na skříňku. Uvedené názvy jsou dále použity v popisu typu jednotlivých dřezů, kde jsou také příslušné ilustrační obrázky.

Dalším kritériem při volbě vhodného modelu dřezu je velikost instalační skříňky, do které má dřez být nainstalován, resp. do které má být zanořena vanička dřezu. Pokud tedy máte k dispozici menší (užší) instalační skříňku, musíte vybrat některý z menších modelů dřezů.

Volba vybavení dřezu

Obsahem dodávky dřezu je výpustná armatura, tj. odtok z hlavní vaničky a jeho případné propojení s otvorem přepadu. Kovové části – sítko výpusti a krytka přepadu jsou standardně v povrchové úpravě „chrom“. Na vyžádání mohou být v jiných povrchových úpravách, např. „staromosaz“, "měď" nebo „černá ocel“, to když má být vedle dřezu použita baterie ve stejné povrchové úpravě.

Výpust dřezu lze ovládat manuálně ( zatlačením sítka rukou se výpust uzavře, povytažením se výpust otevře), nebo dálkově pomocí excentru (otočením kolečkem suchou rukou). Excentr se používá hlavně u dřezů pro moderní kuchyně. Na instalaci excentru musí být k dispozici další otvor, t.zn., že dřez vybavený excentrem musí mít nejméně dva otvory – jeden pro baterii, druhý pro ovládání excentru.

Dalším vybavením dřezu bývá nejčastěji dávkovač saponátu. Také pro ten musí být k dispozici další otvor.

Pozor – kvůli vysoké tvrdosti keramiky nelze otvory odvrtávat na místě montáže kuchyně, nýbrž musí být zhotoveny u výrobce. Proto je nutné o rozsahu vybavení dřezu rozhodnout už při objednávce dřezu.
Všechny otvory pro vybavení dřezu mají stejný průměr 35 mm a jsou tedy vzájemně zaměnitelné.

Potřebujete poradit s výběrem? Napište nám.